Maven – Autouzupełnianie komend

Jakiś czas temu zupełnie przez przypadek trafiłem na ohmyzsh – nakładkę na terminal zsh. Po krótkim zapoznaniu się z możliwościami tego narzędzia trafiłem na plugin mvn, który prócz dodania kilku pomocniczych aliasów (z których póki co nie korzystam) dodaje autouzupełnianie poleceń Maven’a. Dzięki tej funkcjonalności w większości przypadków, kiedy chcę skorzystać z jakiegoś pluginu Mavena wystarczy, że wpiszę początek jego nazwy, wcisnę Tab a konsola sama podpowie mi jakie mam możliwości.

Weźmy na przykład plugin versions-maven-plugin, który wiem, że mogę użyć do sprawdzenia czy zależności są aktualne:

W ten oto sposób, nie muszę odpalać manuala, sprawdzać helpa czy przełączać się do przeglądarki i sprawdzać jak dany plugin działa. Wystarczy wpisać początek komendy, wcisnąć tab a wyświetlone podpowiedzi na pewno przypomną lub podpowiedzą co chcemy zrobić. Co więcej, wciskając tab po raz kolejny mogą podświetlać kolejne podpowiedzi a enterem zatwierdzić ich wybór – wyklucza to możliwość literówki, które mogą się zdarzyć kiedy „z palca” wpisujemy np. mvn versions:display-dependency-updates.

Oczywiście ohmyzsh to nie jedyny sposób aby mieć autouzupełnianie komend w Mavenie, alternatywą może być propozycja ze strony projektu Maven.