Produktywność #3 - powtarzalność vs rutyna

Komputer oraz internet jako narzÄ™dzie pracy może mieć dwojaki wpÅ‚yw na produktywność osób pracujÄ…cych z nimi na co dzieÅ„. Z jednej strony oczywiste jest ile uÅ‚atwia nam komputer: wykonuje za nas obliczenia, podłączony do internetu umożliwia bÅ‚yskawiczne wyszukiwania rozwiÄ…zaÅ„ problemów, które napotykamy. Jednak z drugiej strony komputer z dostÄ™pem do internetu może być równie dobrze przekleÅ„stwem. Poniżej w kilku punktach wymieniÄ™ to co mi subiektywnie pomaga podnieść produktywność.
1. Zdefiniowanie celu
Wybieram zadanie do zrealizowania na dziÅ›. JeÅ›li nie jest do koÅ„ca jasne co ma być zrobione próbujÄ™ wszystkimi możliwymi sposobami uzupeÅ‚nić brakujÄ…ce informacjÄ™. Rozmowa z wÅ‚aÅ›cicielem produktu, testerami, kolegami. Byćmoże ktoÅ› coÅ› wie na ten temat, zawsze warto spytać niż bezczynnie czekać aż bÄ™dzie możliwość porozmawiania z kierownikiem.
2. Odcięcie od przeszkadzaczy
Na tym etapie, jeśli jest to możliwe:
- wyłączam wszystkie powiadomienia. W zależnoÅ›ci od programu można ustawić powiadomienia tylko od wybranych osób lub tylko w momencie pojawienia siÄ™ konkretnych fraz w oknie czatu.
- zakÅ‚adam sÅ‚uchawki i włączam muzykÄ™ - co dla mnie jest bardzo istotne, musi to być muzyka bez Å›piewu, pewnÄ… skrajnoÅ›ciÄ… jest muzyka ze Å›piewem w jÄ™zyku w którym nie jestem w stanie rozróżnić pojedynczych wyrazów. SÅ‚uchajÄ…c muzyki ze Å›piewem po polsku, angielsku, niemiecku, hiszpaÅ„sku itp niestety mózg zaczyna próbować rozszyfrowywać teksty - co niestety wpÅ‚ywa negatywnie na mojÄ… koncentracjÄ™
- zaczynam działać ;)
3. Powtarzalność vs rutyna
Z punktu widzenia produktywnoÅ›ci wszyscy powtarzajÄ…, że bardzo ważna jest automatyzacja - powtarzalnoÅ›c wzorców. JeÅ›li coÅ› robimy czÄ™sto to starajmy siÄ™ minimalizować ilość czynnoÅ›ci jakÄ… potrzebujemy do osiÄ…gniÄ™cia celu próbujÄ…c proces ten zautomatyzować. Owszem, jest to bardzo ważne - szczególnie w produkcji przemysÅ‚owej. W przypadku programistów oczywiÅ›cie też, jest sporo wzorców, które siÄ™ powtarzajÄ… i można je zautomatyzować tworzÄ…c odpowiednie szablony, makra czy skrypty.
Ja jednak chciaÅ‚bym tym razem zwrócić uwagÄ™ na rutynÄ™. JeÅ›li pracujemy w jednym projekcie w którym rzadko pojawia siÄ™ coÅ› wyjÄ…tkowo innowacyjnego popadamy w rutynÄ™ i po prostu zaczynamy siÄ™ nudzić. Jak sobie wtedy radzić? W jaki sposób jesteÅ›my w stanie zaskakiwać samych siebie wybijajÄ…c siÄ™ nieco z rutyny? Sposób, który przez przypadek odkryÅ‚em pracujÄ…c na OSx'ie zaczÄ…Å‚em stosować również na komputerze w pracy.
Sposób ten jest trywialny w realizacji i być może wyda siÄ™ Wam Å›mieszny - mi siÄ™ taki wydaÅ‚. Otóż, pewnego razu po ciężkim dniu w pracy próbujÄ…c pracować w domu na swoim nowym i zarazem pierwszym Mac'u walczyÅ‚em ze zmÄ™czeniem i sennoÅ›ciÄ… próbujÄ…c napisać jakiÅ› kawaÅ‚ek kodu. KorzystaÅ‚em z jakiegoÅ› nowego dla mnie frameworka wiÄ™c od czasu do czasu przełączaÅ‚em okna miÄ™dzy IDE a przeglÄ…darkÄ… i jakimÅ› tutorialem. W pewnym momencie kiedy odsÅ‚oniÅ‚em pulpit zauważyÅ‚em, że zmieniÅ‚a siÄ™ tapeta - byÅ‚a Å‚adna wiÄ™c odsÅ‚oniÅ‚em pulpit i przez kilkanaÅ›cie sekund podziwiaÅ‚em co na niej jest, po czym wróciÅ‚em do pracy. Po chwili zorientowaÅ‚em siÄ™, że senność ustÄ…piÅ‚a i pracowaÅ‚em z wiÄ™kszym zaangażowaniem. Po prostu pewien element (tapeta), który zmieniÅ‚ siÄ™ niespodziewanie wyrwaÅ‚ mnie z tego znużenia i skutecznie przebudziÅ‚. Kiedy sobie to uÅ›wiadomiÅ‚em, wybuchnÄ…Å‚em Å›miechem... ale na drugi dzieÅ„ od razu postanowiÅ‚em wypróbować to w pracy. SciÄ…gnÄ…Å‚em kilkanaÅ›cie różnych tapet wrzuciÅ‚em do jednego katalogu, skonfigurowaÅ‚em zmienianie tapet i faktycznie w pracy również sposób ten zaczÄ…Å‚ dziaÅ‚aÅ›. Zmiana tapety skutecznie mnie pobudza - chociaż na moment. Niestety kiedy tapety zacznÄ… siÄ™ powtarzać to zmiany tracÄ… na mocy.
Na szczęście internety są pełne kolorowych tapet ;)
Odsłony: 3055