Karta Dialogs.

Kategoria: Programowanie w Delphi Utworzono: środa, 20 luty 2008 Opublikowano: środa, 20 luty 2008 Wojciech Romanek

Kolejne ważne komponenty w Delphi, które postaram się opisać znajdują się w zakładce Dialogs. 4 pierwsze komponenty z tej zakładki (OpenDialog, SaveDialog, OpenPictureDialog, SavePictureDialog) służą do operacji na plikach. Tzn otwieranie i zapis plików. Komponent FontDialog służy do wybierania czcionki. Komponent ColorDialog do wyboru kolorów, PrintDialog do drukowania, PrinterSetupDialog do ustawień drukarki oraz komponenty FindDialog do wyszukiwania ciągu znaków w tekscie, oraz ReplaceDialog do zamiany wyszukiwanego ciągu znaków na inny. To tak po krótce. Teraz postaram się omówić wykorzystanie tych komponentów.

Czytaj więcej: Karta Dialogs.

Wielowątkowość w Delphi dla początkujących.

Kategoria: Programowanie w Delphi Utworzono: sobota, 16 luty 2008 Opublikowano: sobota, 16 luty 2008 Wojciech Romanek

Pisząc programy w Delphi często mamy taką sytuację, że potrzebujemy wykonać jakieś skomplikowane obliczenia które zabierają dużo czasu, a przy okazji ich wykonywania blokowany jest cały program. Co zrobić aby program nie przestawał reagować na aktywność użytkownika? Najprostszy, aczkolwiek mało wydajny sposób to zastosowanie procedury:

Application.ProcessMessages;

Która to jest odpowiedzialna za odbieranie wiadomości. Do każdego programu w systemie Windows w trakcie działania programu wysyłane są różnego rodzaju wiadomośći odpowiedzialne np. za zamykanie programu, maksymalizację, minimalizację itp. Zadaniem tej funkcji jest odbieranie tych wiadomości. Pora na przykład. Utwórz nowy projekt w Delphi, na formę połóż przycisk (Button, zakładka Standard) oraz komponent ProgressBar (zakładka Win32). W zdarzeniu OnClick przycisku wpisz poniższy kod:

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var i:integer;
begin
	for i:=1 to 100 do
	begin
		ProgressBar1.Position:=ProgressBar1.Position+1;
		Application.ProcessMessages;
		Sleep(100);
	end;
end;

Teraz uruchom program i spróbuj np przesówać formę itp. Wszystko działa ładnie. Jeśli chcesz zobaczyć jaka jest różnica bez używania funkcji Application.ProcessMessages; poprostu ją wykomentuj wstawiając przed nią dwa znaki "/. Jednak to rozwiązanie nie jest zbyt optymalne.

Czytaj więcej: Wielowątkowość w Delphi dla początkujących.

Obsługa LPT w Delphi i WinApi

Kategoria: Programowanie w Delphi Utworzono: piątek, 13 kwiecień 2007 Opublikowano: piątek, 08 luty 2008 Wojciech Romanek

Tym razem proponuję Wam zapoznanie się z obsuługą portu równoległego w Delphi, ale nie tylko. Obsługa odbywa się za pomocą WinApi wiec równie dobrze można ją zrealizować w C++. Dzięki temu że używamy WinApi program przez nas napisany nie ma problemu z funkcjonowaniem na WinXp.

Czytaj więcej: Obsługa LPT w Delphi i WinApi

Image - rysowanie.

Kategoria: Programowanie w Delphi Utworzono: piątek, 15 luty 2008 Opublikowano: piątek, 15 luty 2008 Wojciech Romanek

W tym artykule postaram się zapoznać Cię z komponentem Image z karty Additional. Jest to bardzo przydatny komponent podczas pisania programów. Dzięki niemu mamy możliwość wstawienia obrazka na formie programu. Ale to nie wszystko, bardzo ważną wg mnie możliwością jest to że umożliwia nam on rysowanie z poziomu kodu programu własnych "obrazków". Zapisałem to w cudzysłowiu ponieważ tak naprawdę nikt nie rysuje obrazków za pomocą tego komponentu, jest on najczęściej wykorzystywany do rysowania jakichś prostych schematów, oraz przede wszystkim jeśli nie masz pieniędzy na wykupienie komponentu do tworzenia formularzy możesz do tego celu wykorzystać komponent Image. Oczywiście nie ma co ukrywać że tworzenie formularzy za pomocą tego komponentu jest bardziej pracochłonne i trudniejsze niż użycie gotowych komponentów przeznaczonych do tego celu, ale niestety chcąc tworzyć formularze w projektach komercyjnych musimy słono zapłacić za komponenty przeznaczone do tworzenia formularzy. A dla młodych programistów którzy, dopiero zaczynają prace w swoim fachu jest ciężko zdobyć pieniądze na zakup profesjonalnych komponentów. Dlatego trzeba radzić sobie po swojemu!

Czytaj więcej: Image - rysowanie.