Jak zmienić meta tag generator w Joomla

Kategoria: Porady Joomla! Utworzono: piątek, 06 luty 2009 Opublikowano: piątek, 06 luty 2009 Wojciech Romanek Drukuj E-mail

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym w jaki sposób zmienić meta tag "generator" w stronach opartych o CMS Joomla? Standardowo jego treść to: "Joomla! 1.5 - Open Source Content Management". Dla niektórych może jest to bardzo irytujące dla innych może nie jednak wydaje mi się że, warto zmienić ten tag głównie ze względów bezpieczeństwa.

Dlaczego względy bezpieczeństwa? Ponieważ zaraz po znalezieniu jakichś błędów w kodzie Joomla pojawia się masa exploitów które wyszukują stron opartych o Joomla a następnie za pomocą skryptów wykorzystują luki w oprogramowaniu. Dzięki sposobowi opisanymi niżej będziemy mieć pewność że nie będą próbowały atakować naszą stronę skrypty które sprawdzają meta tag generator.

Można tego dokonać zmieniając albo pliki źródłowe Joomla co tak naprawdę nie ma sensu ponieważ przy pierwszej lepszej aktualizacji będziemy zmuszeni do ponownej zmiany zmiennych odpowiedzialnych za ten tag. Lepszym rozwiązaniem jest dodanie dwóch linijek kodu na początku pliku index.php naszej templatki:

$document =& JFactory::getDocument();
$document->setGenerator('');
Odsłony: 6307