Joomla 1.7 - zmiany w backendzie

Kategoria: Porady Joomla! Utworzono: czwartek, 26 sierpień 2010 Opublikowano: czwartek, 26 sierpień 2010 Wojciech Romanek Drukuj E-mail

Joomla 1.6Jeszcze nie ujrzeliśmy stabilnej wersji Joomla 1.6, a na stronie Joomla Comunity Magazine możemy przeczytać o propozycjach zmian w wyglądzie backendu dla Joomla 1.7. Użytkownicy, którzy pamiętają Mambo i używali wcześniej Joomla 1.0.x i Joomla 1.5 na pewno zauważyli, że wygląd strony administracyjnej praktycznie się nie zmieniał.

Nawet teraz, testując wersję 1.6 Joomla widzimy, że wygląd backendu nie różni się znacznie od wersji poprzednich. Tak na prawdę zmieniała się głównie kolorystyka i grafika - na bardziej "świeżą". Kyle Ledbetter informuje o powołaniu grupy J!UX (Joomla! User eXpirience), która będzie miała na celu prace nad nowym designem dla backendu. Kyle podkreśla, że Joomla potrzebuje pracy nad UI(user interface) oraz UX(user expirience). Podaje na przykład konkurencyjne systemy zarządzania treścią, w których z kolejnymi wersjami, interfejs administratora zmieniał się na korzyść użytkownika. Jako przykładowe CMS'y podane zostały WordPress oraz Drupal w których to interfejsy stają się coraz bardziej przyjazne użytkownikom. Mimo iż grupa dopiero rozpoczyna prace nad interfejsem już można zobaczyć pierwsze pomysły - m.in. zmiana instalatora Joomla (która w mojej opinii na chwilę obecną jest zbyt skomplikowana, konkurencyjny WordPress można zainstalować jednym kliknięciem!). Osoby chcące poczytać dokładniej i zobaczyć kilka zrzutów odsyłam tutaj.

Odsłony: 7230