Google ChromiumOS - sprawdź sam!
W ciągu ostatnich kilku tygodni zrobiło się naprawdę głośno na temat Google ChromeOS - systemie operacyjnym którego autorem jest Google ale udostępnia jego źródła. Dlaczego o Chromie jest tak głośno? Po pierwsze samo to że pomysłodawcą jest Google. Po drugie... koncepcja tego systemu jest dość oryginalna. Dobrze koniec nudnego pisania o czymś co i tak jest w chwili obecnej na co drugiej stronie internetowej. Ja tylko chcę dać Wam możliwość samodzielnego przetestowania tego systemu operacyjnego.
W związku z tym, że minęło dużo czasu obraz był nieaktualny i został usunięty [27.03.2016].
Jako że źródła Google ChromeOS są już dostępne każdy ma możliwość samodzielnego skompilowania ich modyfikowania oraz testowania. Jednak nie każdy wie jak i nie każdy ma odwagę zrobić to samodzielnie - z tego powodu postanowiłem pobrać źródła, skompilować je a następnie udostępnić Wam obraz dysku który możecie uruchomić na własnym komputerze.
Żeby uruchomić system na maszynie wirtualnej będziesz potrzebował:
- VirtualBox (pobierz),
- Obraz dysku z ChromiumOS (pobierz)
Dzięki uprzejmości jednego z użytkowników obraz wrzucony na normalny serwer. Obraz dysku ze względu na dużą wielkość spakowany został programem tar.gz po pobraniu musisz go więc rozpakować, następnie kiedy już masz powyższe pliki i zainstalowałeś VirtualBox musisz stworzyć nową maszynę:
- Uruchom VirtualBox (lub VMware),
- Kliknij w "Nowa" lub skrót klawiszowy Ctrl+N,
- Kliknij w "Dalej",
- Wpisz nazwÄ™ nowej maszyny wirtualnej (dowolna),
- Wybierz system operacyjny na: Linux,
- Pole version ustaw na Ubuntu lub Debian,
- Wybierz dalej, tutaj możesz zmienić rozmiar pamięci operacyjnej,
- Klikasz dalej i wybierasz pole: "Użyj istniejącego dysku twardego",
- Kliknij na przycisk obok listy rozwijanej i wybierz plik obrazu dysku (który oczywiście wcześniej wypakowałeś),
- Klikasz dalej i widzisz podsumowanie które możesz zakończyć przyciskiem "Zakończ",
- Na liście maszyn w lewej części okna widzisz utworzoną maszynę, uruchamiasz ją i po kilku sekundach powinien pojawić się panel logowania do systemu. Aby zalogować się do systemu powinieneś użyć loginu i hasła jakiego używasz np w GMail'u (lub innych usługach google).

Jeśli będą zainteresowani to również opiszę jak dokonać kompilacji ChromeOS ze źródeł. Jeśli macie jakieś pytania zapraszam do mini forum.
Odsłony: 5083