Lekcja 1 - Witaj świecie!

Kategoria: Kurs pisania komponentów dla Joomla 1.5 [MVC] Utworzono: sobota, 12 kwiecień 2008 Opublikowano: sobota, 12 kwiecień 2008 Wojciech Romanek Drukuj E-mail

W dzisiejszym dość krótkim artykule napiszę w jaki sposób wykonać najprostszy komponent. Będzie to  (jak to już zwykli programiści robić) komponent "Witaj świecie!"

W katalogu joomla components tworzymy katalog o nazwie "com_witaj" - będzie to katalog naszego komponentu. Przyjmujemy że nasz komponent będzie nazywał się "Witaj". Odwoływać się do niego będziemy w taki sposób jak do innych komponentów tzn :

adres.twojej.strony.com/index.php?option=com_nazwakomponentu

czyli chcąc uruchomić nasz komponent na np. localhoscie musimy w przeglądarkę wpisać:

localhost/index.php?option=com_witaj

W tej chwili kiedy wywołasz tę stronę uzyskasz komunikat o błędzie... No nic dziwnego, przecież nie utworzyłeś żadnego pliku php. Co się dzieje kiedy wywołujesz taki adres? Joomla szuka folderu o nazwie com_witaj a gdy go znajdzie szuka w nim pliku o nazwie komponentu z rozszerzeniem php (bez com_ ) czyli w naszym przypadku będzie to plik witaj.php - utwórz ten plik. W jego treś wpiszemy 4 linijki kodu:

<?php defined('_JEXEC') or die('Restricted access'); echo 'Witaj świecie!'; ?>

Wiersz pierwszy i ostatni jest to rozpoczęcie i zakończenie kodu php. Nas interesują najbardziej linie 2 oraz 3. Do wiersza drugiego musisz się przyzwyczaić bo będzie się powtarzał na początku każdego pliku naszego komponentu! Wiersz ten odpowiedzialny jest za kontrolę dostępu, zabezpiecza skrypt aby nikt nie mógł go wywołać odnosząc się bezpośrednio do pliku. Zresztą spróbuj sam w oknie przeglądarki wpisz: http://localhost/components/com_witaj/witaj.php; (oczywiście zamiast localhost wpisz adres swojej strony). Zobaczysz napis Restricted access

Wiersz numer 3 to standardowa komenda PHP echo czyli wypisz. Teraz odwołując się do naszego komponentu jak napisałem wyżej ujrzysz napis "Witaj świecie!" na swojej stronie www! To tyle na dzisiaj bo już dość późno, a trzeba trochę odpocząć.

W następnym artykule napiszę o kontrolerach oraz zadaniach. Tobie natomiast polecam zapoznać się z podstawami php jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś!

Jeśli uważasz że powinienem kontynuować prowadzenie tego kursu, zagłosuj w sondzie!

Odsłony: 16042