Lekcja 9 - Submenu

Kategoria: Kurs pisania komponentów dla Joomla 1.5 [MVC] Utworzono: niedziela, 28 wrzesień 2008 Opublikowano: niedziela, 28 wrzesień 2008 Wojciech Romanek Drukuj E-mail

Pisząc komponent czasami dochodzimy do wniosku że jego administracja dzieli się na kilka logicznych części. Np. tworząc komponent galerię potrzebujemy: stronę do konfiguracji komponentu (ustawień), zarządzania galeriami, zarządzania użytkownikami. Umieszczenie wszystkiego na jednej stronie było by dość ciężkie i uciążliwe dla użytkownika.

Dlatego framework Joomla udostępnia nam klasę JsubMenuHelper która umożliwia nam dodanie do naszego komponentu sub menu takiego jak np. w komponencie DocMan:

Po pierwsze aby podzielić nasz komponent na tych kilka funkcjonalnośći do każdej z nich powinniśmy otworzyć odrębny widok. Załóżmy że utworzyliśmy 3 widoki: konfiguracja, uzytkownicy oraz galerie.

Teraz w każdym z tych widoków dodajemy submenu – w pliku view.html.php dodajemy taki kod:

JSubMenuHelper::addEntry('Galerie', 'index.php?option=com_galeria', false);
JsubMenuHelper::addEntry('Konfiguracja', 'index.php?option=com_galeria&view=konfiguracja', false);
JSubMenuHelper::addEntry('Użytkownicy', 'index.php?option=com_galeria&view=uzytkownicy', false);

Teraz krótkie wyjaśnienie, metoda addEntry dodaje nam element menu w takiej postaci jak na wcześniejszym obrazku. Metoda przyjmuje 3 argumenty:

  1. nazwa elementu (to co się wyswietli),
  2. adres do którego zostaniemy przeniesieni po kliknięciu w link,
  3. czy przycisk jest aktywny (true lub false),

Czyli jak mam nadzieję się domyślasz, wpisując ten kod do widoku np. „Galeria” w elemencie odpowiedzialnym za ten widok argument 3 ustawiasz na true dzięki temu po kliknięciu na niego zostaniemy przeniesieni do zarządzania galerią a przycisk ten zostanie wyróżniony. To samo robimy w przypadku innych widoków.

Poniżej umieściłem plik z komponentem bez instalatora należy go rozpakować a następnie skopiować do katalogu administrator/components. Komponent uruchamiamy poprzez index.php?option=com_submenus.


zip Załącznik do lekcji 9 HOT
Dataponiedziałek, 04 kwiecień 2016 21:51 Wielkość pliku 3.53 KB Download 3 323 Pobierz

Odsłony: 11952