Jak korzystać z czystego komponentu?

Kategoria: Kurs pisania komponentów dla Joomla 1.5 [MVC] Utworzono: sobota, 04 październik 2008 Opublikowano: sobota, 04 październik 2008 Wojciech Romanek Drukuj E-mail

Nie dawno zamieściłem na stronie szablon komponentu który nazwałem Blank component czyli Czysty komponent. W związku z tym że niektóre osoby miały problemy z adaptacją com_blank do własnych potrzeb opiszę tutaj co powinieneś zrobić aby na podstawie tego szablonu stworzyć własny komponent.

  1. Musisz posiadać paczkę z com_blank.
  2. Paczkę rozpakowujemy.
  3. Zmieniamy nazwy plików, w każdej nazwie pliku zmieniamy słowo "blank" zamieniamy na "nazwa_mojego_komponentu".
  4. Następnie edytujemy wszystkie pliki, występujące w nich wyrazy "Blank" zmieniamy jak wyżej.
  5. Kiedy jesteśmy pewni że wszystkie wyrazy blank zostały poprawnie zamienione edytujemy plik xml. Nie zmieniamy dwóch pierwszych wierszy! Jeśli coś zostanie zmienione w tych wierszach to podczas instalacji dostaniemy komunikaty o tym że komponent został napisany dla starszej wersji Joomla lub że w paczce instalacyjnej nie został znaleziony plik xml. W tym pliku również zamieniamy wszystkie słowa "blank" na nazwę komponentu! Dobrze jest tu zastosować funkcję "Zmień" lub "Znajdź i zamień" znane z edytorów tekstowych. W przypadku Notepad++ skrót ctrl+H.
  6. W pliku xml zmieniamy dane dotyczące autora, daty utworzenia, licencji, praw autorskich strony domowej itd.
  7. Jeśli podczas instalacji komponentu powinny zostać utworzone tabele w bazie danych to z lini 12 oraz 27 usuwamy komentarze (kasujemy te linie). A w miejsca "some install queries" wpisujemy Zapytanie SQL tworzące tabelę. W miejsce " some uninstall queries" wstawiamy zapytanie usuwające tabele utworzone podczas instalacji.
  8. Możesz zmienić nazwę pozycji menu która pojawi się po instalacji komponentu. Jest ona w sekcji administration między znacznikami menu.
  9. Teraz możesz podmienić swoje pliki językowe.
  10. Do modelu oraz kontrolera dodać własne metody. Zmienić widoki. Dodać ew. dodatkowe widoki, modele które należy uwzględnić w pliku xml.

Ważne: Przed zapisem jakich kolwiek plików(a zwłaszcza manifest file) sprawdź czy zapisujesz je w kodowaniu UTF-8 bez BOM. Gdyż zapis w innym kodowaniu może skończyć się problemami w instalacji komponentu, lub jego nie poprawnym wyświetlaniem się w serwisie.

W przypadku problemów podczas instalacji czytaj dokładnie komunikaty błędów i każdą z możliwości błędu sprawdź 3 razy (łatwo o przeoczenie czegoś przy większych plikach) w swoim pliku instalacyjnym.

Odsłony: 10517