Lekcja 13 – backend cz 2.

Kategoria: Kurs pisania komponentów dla Joomla 1.5 [MVC] Utworzono: czwartek, 05 luty 2009 Opublikowano: czwartek, 05 luty 2009 Wojciech Romanek Drukuj E-mail

Po długiej przerwie znalazłem czas na dokończenie poprzedniego artykułu. Artykuł będzie dość krótki bo pisany w ramach relaksu przed kolejnym egzaminem w sesji zimowej. Sesja trwa więc szkoda czasu na pisanie głupot - przechodzę do konkretów.

Tworząc nowe artykuły, usuwając je itp. napewno zauważyłeż że na liście artykułów obok ich tytułów są ikonki pokazujące stan (opublikowany/nieopublikowany, oraz tryb dostepu - powszechny, zastrzeżony specjalny).

 

Takie pola możemy uzyskać w naszych komponentach używając klasę JHTMLGrid. Aby mieć możliwość łatwego wygenerowania tego typu pól w tabeli w bazie danych musimy mieć pola o nazwie published dla ikonek publikacji, oraz access dla pola access.

Wyświetlenie takich pól wykonujemy np. w następujący sposób:

<?php 
echo JHTML::_('grid.published', $row, $i); 
echo JHTML::_('grid.access', $row, $i); 
?>

$row - jest obiektem reprezentującym wiersz z bazy danych, $i - to kolejny numer porządkowy przy wyświetlaniu wierszy. Wyświetlamy w pętli tak jak było to pokazane w poprzednim artykule. Niestety w taki sposób nie możemy wyświetlić stanu artykułów z tabeli #__content gdyż w przypadku artykułów zrealizowane jest to delikatnie inaczej. Zato jeśli stworzymy bazę danych dla swojego komponentu i tam umieścimy pola publieshed oraz access bez dużego nakładu pracy jesteśmy w stanie wyświetlić stan danych z tabeli. Dzieki tak wyswietlonym przyciskom jesteśmy w stanie zmieniać stan pól published oraz access ale to w kolejnym artykule... dziś niestety muszę wracać do nauki.

Odsłony: 9253